Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a activat o avertizare de tip Cod Galben, valabilă de astăzi, vineri, 20 februarie, până duminică dimineața. România se pregătește să înfrunte un nou episod de iarnă severă, caracterizat prin căderi masive de zăpadă, vânt care va sufla cu putere de furtună și depuneri periculoase de polei. Fenomenele vor afecta o porțiune considerabilă a țării, punând la încercare infrastructura rutieră și rețelele de electricitate, la doar câteva zile după un alt val de aer polar care a traversat regiunea.
Zonele vizate: Strat de zăpadă de 20 cm și vizibilitate aproape de zero
Meteorologii indică faptul că „nucleul” urgiei se va concentra în sudul Moldovei, Muntenia, Dobrogea, sud-estul Olteniei și în zona Carpaților de Curbură. În aceste regiuni, peisajul se va schimba radical în câteva ore, stratul de zăpadă nou depus urmând să atingă grosimi de până la 20 de centimetri. Nu este vorba doar de ninsoare, ci de un fenomen combinat: vântul va prezenta rafale constante de 50…60 km/h, ajungând izolat la 70 km/h, ceea ce va transforma ninsorile în viscol veritabil.
Cea mai mare provocare pentru șoferi va fi scăderea drastică a vizibilității, care în momentele critice va coborî sub pragul de 100 de metri. Precipitațiile vor debuta sub formă de lapoviță și ploaie înghețată, favorizând apariția poleiului pe carosabil și trotuare, înainte ca ninsoarea abundentă să pună stăpânire pe întregul teritoriu avertizat. Excepția rămâne litoralul, unde temperaturile ușor mai ridicate vor menține precipitațiile predominant sub formă de ploaie.
Scenariul de coșmar pentru București: Polei urmat de viscol nocturn
Capitala intră sub incidența prognozei speciale, bucureștenii trebuind să se aștepte la o deteriorare rapidă a vremii începând de vineri după-amiază. Cerul se va acoperi treptat, iar primele ploi vor face loc, spre seară, lapoviței și ninsorii. Pericolul principal este poleiul, care se va forma imediat ce temperaturile vor coborî spre pragul de îngheț, făcând deplasarea pietonală și auto extrem de dificilă.
În cursul nopții de vineri spre sâmbătă, viscolul se va intensifica în București, cu rafale de vânt ce pot atinge 65 km/h. Până sâmbătă dimineața, se va depune un strat de zăpadă neuniform, de aproximativ 6-8 cm, dar viscolul va face ca zăpada să fie troienită în anumite puncte ale orașului. Sâmbătă va fi o zi autentică de iarnă, cu temperaturi maxime care nu vor depăși -2 grade și ninsoare consistentă care va mai adăuga încă 10-15 cm la stratul deja existent.
Surpriza meteorologică: De la ger la primăvară în doar câteva zile
Deși weekendul se anunță a fi unul înghețat, cu temperaturi minime de până la -4 grade în Capitală, săptămâna viitoare aduce o schimbare de scenariu care îi va lua pe mulți prin surprindere. Meteorologii anunță o încălzire nefirească și bruscă, masele de aer cald urmând să determine creșteri spectaculoase ale valorilor termice în toată țara.
Maximele vor oscila între 3 și 16 grade Celsius, cele mai ridicate valori fiind așteptate în vestul și sud-vestul României. Această trecere bruscă de la viscol la temperaturi de primăvară va duce la topirea rapidă a zăpezii în zonele joase, unde ploile vor deveni predominante. Doar la altitudini de peste 1.800 de metri iarna își va mai păstra controlul, sub formă de lapoviță și ninsori izolate. Până atunci însă, autoritățile recomandă prudență maximă și echiparea corespunzătoare a vehiculelor pentru condiții de iarnă severă.